Pierwszym krokiem do prawidłowej sterylizacji jest dokładne oczyszczenie i dezynfekcja narzędzi, co można uzyskać w myjni termodezynfektorze serii MELAtherm 10. W przypadku ręcznego mycia i dezynfekcji prosimy pamiętać, iż pozostałości środków czyszczących i dezynfekujących prowadzą do powstawania korozji. Drugim istotnym czynnikiem jest przestrzeganie wskazówek producenta narzędzi, które poddajemy procedurze dekontaminacji.
Nieodpowiednie produkty pielęgnacyjne, np. hydrofobowe produkty pielęgnacyjne lub nieprzepuszczające pary oleje, mogą doprowadzić do nieudanej sterylizacji narzędzi.
Do opakowania należy używać tylko materiały i systemy opakowaniowe (systemy barier sterylnych), które spełniają normę DIN EN ISO 11607-1. Do sterylizacji można wykorzystać zarówno sztywne opakowania wielokrotnego użytku jak i opakowania miękkie, np. sterylizacyjne rękawy papierowo-foliowe, torby papierowe, papier sterylizacyjny, tekstylia lub włókninę
Sterylizujemy tylko suche tkaniny lub instrumenty.
Ładując autoklaw należy przestrzegać poniższych zasad, aby proces sterylizacji był właściwy.
- W przypadku sterylizacji tekstyliów układamy je u góry
- Kontenery sterylizacyjne układamy na dole
- Niezapakowane narzędzia także na dole
- Ciężki załadunek na dole
- Opakowanie papierowe i foliowe na górze (z wyjątkiem sterylizacji razem z tekstyliami, wówczas tekstylia na górze).
Opakowanie papierowo-foliowe mogą być umieszczane w miarę możliwości pionowo w niewielkich odstępach. Natomiast w przypadku ułożenia opakowania bezpośrednio na tacy stronę z folią należy ułożyć zwróconą ku górze. Pozwala to na uniknięcie tworzenia się skroplin w pakiecie.
Rękawy układamy papier do papieru, folia do folii.
Opakowanie powinno być wypełnione w ¾ swojej objętości lub odstęp od brzegów opakowania powinien wynosić ok. 3 cm
Zamykane pojemniki do sterylizacji muszą być perforowane co najmniej z jednej strony (najlepiej od dołu) oraz wyposażone w filtr.
W autoklawie klasy B możliwa jest sterylizacja narzędzi opakowanych wielokrotnie. Przykładowo mogą to być dwa rękawy papierowo foliowe lub rękaw i kontener.
Instrumenty i tekstylia powinny być sterylizowane w oddzielnych opakowaniach lub pojemnikach. W ten sposób można uzyskać najlepsze wyniki suszenia.
Tutorial jak prawidłowo załadować autoklaw.
Ładowanie autoklawu na przykładzie Vacuklav 41B+ Evolution:
Maksymalna nośność autoklawu to 9 kg i w połączeniu z szeroką gamą akcesoriów Melag pozwala na dopasowanie sposobu załadunku do potrzeb danej kliniki.
- Możliwości ułożenia dodatkowych tac i kontenerów dla indywidualnych potrzeb
- Montaż E Plus: dla dużej liczby pojedynczych instrumentów na maksymalnie 8 tacach
- Mocowanie F Plus: do trzech MELAstore Boxes 100 i dwóch tac na instrumenty pojedynczo pakowane.
- Mocowanie D Plus: na maksymalnie dwa MELAstore Box 200 i dwie tace na instrumenty pakowane pojedynczo.
- Bez uchwytu: Cztery pojemniki sterylizacyjne MELAstore 100 można ustawiać na sobie bezpośrednio w komorze sterylizacyjnej bez stelaża.