• Kompleksowa usługa
  • Ponad 20 lat doświadczenia
  • Najlepsi specjaliści

Co to jest i jak działa autoklaw?

Autoklaw – co to jest i jak dokładnie działa? Niesterylne narzędzia medyczne i akcesoria kosmetyczne stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Mogą przenosić bakterie, wirusy i inne niebezpieczne patogeny. Celem wyeliminowania tego rodzaju zagrożeń, a także w trosce o ochronę nie tylko zdrowia pacjentów, ale też i interesów placówek medycznych i kosmetycznych stworzono urządzenie o nazwie autoklaw. Wyjaśniamy, co to jest autoklaw, jak działa i gdzie znajduje zastosowanie.

Autoklawy – co to jest?

Autoklaw jest urządzeniem, które stanowi jeden z nieodłącznych elementów wyposażenia placówek medycznych, laboratoriów, przemysłu spożywczego, kosmetycznego i wielu innych. Autoklaw jest wykorzystywany do profesjonalnej sterylizacji różnego rodzaju narzędzi, tekstyliów. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dochodzi lub może dojść do przerwania ciągłości tkanki. Posiadanie sterylizatora parowego inaczej autoklawu jest obowiązkowe we wszystkich miejscach, w których używane są narzędzia lub inne wyroby wielokrotnego użytku, które mają kontakt ze zmienioną patologicznie, uszkodzoną skórą i błonami śluzowymi pacjenta, ale także nieuszkodzonymi błonami śluzowymi. Szczegółowe informacje można znaleźć w publikacji Dekontaminacja wyrobów medycznych. Kompendium – Edra Urban & Partner

Autoklaw – jak działa?

Jak działa autoklaw? Autoklawy to szczelnie zamykane pojemniki ciśnieniowe wykorzystywane do termicznego przetwarzania substancji pod nadciśnieniem. Dzięki osiągnięciu temperatury nasycenia pary wodnej oraz odpowiedniemu czasowi sterylizacji możliwa jest bezpieczna sterylizacja różnego rodzaju narzędzi medycznych, w tym chirurgicznych, oraz innych przedmiotów. Procesy wielokrotnego odparowywania i odsysania powietrza z komory sterylizacyjnej, znane jako frakcjonowanie, umożliwiają dokładne oczyszczenie złożonych narzędzi o trudno dostępnych obszarach. Takie warunki sprzyjają neutralizacji większości mikroorganizmów w tym bakterii, wirusów, grzybów i innych groźnych patogenów. Autoklawy są skutecznym narzędziem do sterylizacji narzędzi medycznych i kosmetycznych, tekstyliów oraz innych wyrobów, których producent pozwala na sterylizację, w tym tych, które mogą być potencjalnie zanieczyszczone wirusami, takimi jak HIV i HCV (wirus zapalenia wątroby typu C).

Działanie autoklawu w trzech krokach

Proces działania autoklawu jest oparty na trzech kluczowych czynnikach: temperaturze, ciśnieniu i czasie.

  • Woda wlewana do urządzenia jest podgrzewana aż do momentu wrzenia,
  • następnie poddawana jest podwyższonemu ciśnieniu, co powoduje wzrost temperatury wrzenia i pojawienie się pary wodnej,
  • para wodna w połączeniu z wysokim ciśnieniem powoduje, że mikroorganizmy, w tym bakterie i wirusy, są skutecznie odbijane i usuwane z powierzchni narzędzi i akcesoriów umieszczonych w autoklawie.

Autoklaw – jaka temperatura panuje wewnątrz urządzenia?

Jaka jest temperatura w autoklawie? Zakłada się, że temperatura wewnątrz autoklawu mieści się w zakresie od 121 do 134 stopni Celsjusza.. Przykładowo, temperatura 134 stopni Celsjusza, osiągnięta przy ciśnieniu 2,1 bar, gwarantuje skuteczną dezynfekcję, w krótszym czasie. Na rynku są oczywiście też autoklawy, które do sterylizacji potrzebują więcej czasu.

W naszej ofercie można znaleźć nowoczesne modele (jak np. Vacuklav 43 B+ Evolution), z komorą o budowie podwójnego płaszcza, która pozwala na szybkie nagrzanie autoklawu i tym samym skraca czas sterylizacji narzędzi nieopakowanych do zaledwie 11 minut (z suszeniem). Pełny cykl sterylizacji opakowanych i nieopakowanych narzędzi o wadze 6 kg trwa jedynie 21 minut. Rozwiązanie zastosowane w takich autoklawach pozwala zaoszczędzić nawet do 20 minut na cyklu sterylizacyjnym – narzędzia nieopakowane są gotowe do użycia już po 8 minutach sterylizacji i 2 minutach suszenia!

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty, w której można znaleźć szeroki wybór profesjonalnych autoklawów, które dzięki różnorodności i wielu zaawansowanym funkcjom z łatwością dopasowują się do każdej branży. Niektóre z nich (takie jak modele CareClave) stanowią wielofunkcyjne maszyny 4w1 do: pielęgnacji, mycia i dezynfekcji, sterylizacji i tworzenia dokumentacji ((protokoły obróbki narzędzi i akcesoriów zapisywane są w pamięci USB urządzenia).

Autoklaw – do czego służy?

Autoklawy znajdują zastosowanie w wielu popularnych branżach. Do przykładowych zastosowań tego typu urządzeń zaliczamy na przykład:

  • Sterylizację narzędzi chirurgicznych w placówkach medycznych.
  • sterylizację narzędzi laryngologicznych, urologicznych i ginekologicznych
  • Sterylizację akcesoriów i przyborów kosmetycznych (w salonach manicure, SPA i innych placówkach kosmetycznych).
  • Dezynfekcję przyrządów dentystycznych –
  • Sterylizację igieł i przyrządów w salonach piercingi i tatuażu,

Co można sterylizować w autoklawie?

W autoklawie można sterylizować na przykład: narzędzia chirurgiczne, instrumenty dentystyczne, materiały opatrunkowe, przyrządy laboratoryjne, sprzęt kosmetyczny, akcesoria do tatuażu, materiały biologiczne i laboratoryjne, sprzęt medyczny, akcesoria weterynaryjne i wiele innych przedmiotów. W procesie sterylizacji najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń producenta wyżej wymienionych produktów, czy jest możliwość ich sterylizacji oraz producenta autoklawu, a także przestrzeganie zasad BHP i innych procedur w danej branży.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty. Znajduje się w niej obszerny wybór profesjonalnych autoklawów dopasowanych do funkcjonowania wielu branż. Ponadto, w Znamed można znaleźć również takie rozwiązania jak np.:

Zachęcamy do kontaktu!

Sprawdź kategorie produktów!

Your compare list

Compare
REMOVE ALL
COMPARE
0