Końcówka skanująca Planmeca Cariosity® to poręczne narzędzie do wykrywania próchnicy zębów za pomocą skanera wewnątrzustnego Planmeca Emerald® lub Planmeca Emerald® S. Końcówka wykorzystuje wolną od promieniowania technologię transiluminacji do wykrywania próchnicy i została zatwierdzona jako narzędzie diagnostyczne do badań stomatologicznych w szeroko zakrojonych badaniach klinicznych.
Końcówka Planmeca Cariosity® może być używana do wykrywania pęknięć, złamań, pomaga wykryć naddziąsłowe proksymalne zmiany próchnicowe.
Światło podczerwone pozwala dentystom widzieć przez ząb i wykrywać próchnicę zębową, zgryzową i wtórną, a także pęknięcia we wczesnych stadiach. Światło można włączyć z jednej strony na raz lub jednocześnie z obu stron, aby uzyskać najlepszy możliwy widok do diagnostyki
Uzyskane obrazy wraz z kolorowym zdjęciem zębów mogą być przechowywane w bazie danych Planmeca Romexis® wraz z innymi danymi pacjenta. Obrazy mogą być wykorzystywane do komunikacji z pacjentem oraz do monitorowania postępu zmian próchnicowych.
Wszystkie końcówki skanerów wewnątrzustnych Planmeca można sterylizować w autoklawie
Końcówka skanująca Planmeca Cariosity przeszła szeroko zakrojone badania kliniczne, została oceniona w badaniach naukowych i rozszerzyła przeznaczenie skanerów wewnątrzustnych Planmeca Emerald i Planmeca Emerald S.
Przykładowo niedawno opublikowane badanie in vitro przeprowadzone przez Schlenza i in. (2022)* gdzie zostało porównane wykrywanie próchnicy za pomocą kilku skanerów wewnątrzustnych z tradycyjnymi metodami kariologii. Według badania, Planmeca Emerald S wykazał na przykład „doskonałe wyniki w diagnostyce próchnicy zgryzu w uzębieniu stałym w porównaniu z ustalonym złotym standardem badania wizualnego”.
Podsumowując, badanie wykazało, że Planmeca Emerald S z końcówką skanującą Planmeca Cariosity jest pomocnym i akceptowanym narzędziem diagnostycznym do badań stomatologicznych.
Końcówka skanująca Planmeca Cariosity jest dostępna dla nowych skanerów wewnątrzustnych Planmeca Emerald S oraz jako część zamienna dla dotychczasowych użytkowników.
*Schlenz M.A., Schupp B., Schmidt A., Wöstmann B., Baresel I., Krämer N. & Schulz-Weidner N. (2022). Nowe narzędzia do diagnostyki próchnicy w skanerach wewnątrzustnych: badanie porównawcze in vitro z uznanymi metodami w zębach stałych i mlecznych. czujniki; 22(6), 2156. https://doi.org/10.3390/s22062156