• Kompleksowa usługa
  • Ponad 20 lat doświadczenia
  • Najlepsi specjaliści

Jaka jest różnica między dezynfekcją i sterylizacją?

Sterylizacja i dezynfekcja różnią się pod względem likwidowanych podczas procesu mikroorganizmów.

Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze niszczy formy przetrwalnikowe.

Sterylizacja to niszczenie mikroogranizmów wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych form czyli oznacza brak zarazków.

Narzędzia krytyczne muszą przechodzić cały proces dekontaminacji narzędzi. Dzięki dezynfekcji i sterylizacji zapewnia się maksymalne bezpieczeństwo pracownikom oraz pacjentom praktyki lekarskiej.

Klasyfikacja wyrobów medycznych: Jakie są narzędzia półkrytyczne, a jakie krytyczne?

Użytkownik wyrobów medycznych odpowiada za prawidłową klasyfikację narzędzi. W każdej praktyce należy wyroby medyczne przyporządkować do jednej z poniższych klas. W przypadku wątpliwości należy zakwalifikować wyrób do wyższej grupy ryzyka.

Pierwszy etap oceny ryzyka to zakres zastosowania narzędzi. Wyroby medyczne w praktyce dentystycznej bądź lekarskiej są klasyfikowane jako narzędzia niekrytyczne, półkrytyczne lub krytyczne.

  • Narzędzia niekrytyczne są to wyroby medyczne wchodzące w kontakt wyłącznie z nienaruszoną skórą (np. stetoskop).
  • Narzędzia półkrytyczne są to wyroby medyczne, które wchodzą w kontakt ze skórą zmienioną chorobowo bądź śluzówką (np. lusterka).
  • Narzędzia krytyczne są to wyroby medyczne, które przechodzą przez śluzówkę lub skóręNarzędzia wchodzą w kontakt z tkanką wewnętrzną, organami, krwią i ranami (np. nożyce do szwów).

Drugim krokiem jest klasyfikacja na podstawie budowy narzędzi. Szczegóły konstrukcyjne oraz techniki materiałowej mogą powodować szczególne wymogi przy dekontaminacji narzędzi.
Półkrytyczne i krytyczne wyroby są klasyfikowane do grupy A lub grupy B. Narzędzia medyczne grupy A nie potrzebują szczegółowego uwzględnienia wymogów w procesie dekontaminacji. Natomiast narzędzia grupy B mają zwiększone wymogi procesu dekontaminacji z uwagi na to, że te narzędzia mają chropowate powierzchnie, korpusy wgłębione lub trudno dostępne miejsca.
Trzecią grupą C są wyroby medyczne krytyczne. Narzędzia z tej grupy są to narzędzia termolabilne, które nie mogą być sterylizowane parą. Przykładem jest elastyczny endoskop stosowany w praktykach medycznych.

Sprawdź kategorie produktów!

Your compare list

Compare
REMOVE ALL
COMPARE
0