Rozważając zakup sterylizatora parowego, podstawowym czynnikiem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę jest typ wsadów /narzędzi, które będą sterylizowane za pomocą autoklawu / za jego pomocą. Dużym błędem byłoby np. wyposażenie się w autoklaw o zbyt niskiej klasie w stosunku do wymagających regularnej sterylizacji wsadów. Kupując urządzenie klasy N, z pewnością nie będziemy w stanie uzyskać pożądanej przez nas i wymaganej przez przepisy higieny czystości i normy UE większości przyrządów kosmetycznych, a tym bardziej już chirurgicznych.
Ponadto przy zakupie urządzenia, jakim jest sterylizator parowy, należy pamiętać również o tym, aby wybrany przez nas sprzęt posiadał wysoką skuteczność przy suszeniu wszelkiego rodzaju wsadów opakowanych w rękawy papierowo-foliowe, kontenery i tym podobne. Przy tego typu zadaniach świetnie sprawdzają się na przykład autoklawy klasy S oraz B, wyposażone w funkcję suszenia próżniowego. Dzięki ich stosowaniu cała procedura sterylizacji przebiega niezwykle sprawnie, a po jej zakończeniu opakowane wsady są suche i w pełni gotowe do wykorzystania.
Dla porównania warto nadmienić, że wspomniany wcześniej autoklaw parowy klasy N działa na zasadzie grawitacji i nie posiada opcji suszenia próżniowego, więc proces odkażania przedmiotów opakowanych nie byłby w jego przypadku skuteczny. Po zakończeniu sterylizacji wsady byłyby najprawdopodobniej mokre od zewnątrz, a nawet – w skrajnie złym przypadku – także i od wewnątrz.
Ostatnim z aspektów priorytetowych, na które szczególnie należy zwracać uwagę przy wyborze autoklawu, jest pytanie regularnie powracające podczas rozmów z klientami – czy sterylizator parowy klasy S skutecznie wysterylizuje wymagające szczególnej jałowości wsady wgłębione rodzaju A (np. końcówki narzędzi stomatologicznych lub endoskopy)?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przede wszystkim przyjrzeć się dokumentacji urządzenia, popartej stosownymi testami oraz analizami wykonanymi pod tym właśnie kątem. Samo słowo dane przez producenta na niewiele się w takim przypadku zda. Jeśli z przeprowadzonych badań wynika, że urządzenie będzie w stanie wykonać skuteczną sterylizację tego typu wsadów, dopiero wówczas możemy się nim posłużyć bez obaw.
Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie wybór autoklawu klasy B przed którym nie ma obostrzeń co do sterylizowanego wsadu. Sterylizatory tej klasy charakteryzują się skuteczną sterylizacją wsadów opakowanych i szybkim, skutecznym suszeniem z wielokrotną fazą suszenia próżniowego. Autoklawy parowe klasy B spełniają naj rygorystyczne normy i dyrektywy UE. Dlatego cieszą się największym uznaniem w śród klientów którzy rozpatrują zakup autoklawu.
Właściwa sterylizacja to bardzo ważna kwestia, od której zależy zdrowie zarówno personelu danej placówki, jak i jego pacjentów oraz klientów. Warto wiedzieć, w jaki sposób wybrać odpowiedni sprzęt.